м. Біла Церква, вул. Гетьманська, 94

тел.: (0456) 39-15-28

Медичне обслуговування

Як поліпшити своє здоров'я?

ЯК ПОЛІПШИТИ СВОЄ ЗДОРОВ’Я

НІХТО не хоче хворіти. Адже хвороба — це, як мінімум, клопоти й витрати. Ви не тільки погано почуваєтесь, але й не можете працювати або вчитись, заробляти гроші чи дбати про свою сім’ю. Можливо, комусь навіть треба за вами доглядати, а вам — платити чималі гроші за медикаменти й лікування.

Недарма кажуть: профілактика краща за лікування. Хоча деяких хвороб не уникнути, ви можете багато зробити для того, щоб сповільнити розвиток захворювання чи взагалі йому запобігти. Розгляньмо п’ять порад, котрі допомагають поліпшити здоров’я.

1 ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ ГІГІЄНИ

Один  з найефективніших способів уникнути хвороб і запобігти їх поширенню — це мити руки. Дуже легко підхопити застуду чи грип, якщо просто потерти ніс або очі руками, на яких є збудники цих хвороб. Тож найкращий захист від інфекції — це регулярне миття рук. Дотримання правил гігієни може також запобігти серйознішим недугам, як-от пневмонії та хворобам, що супроводжуються діареєю. 

У деяких випадках, щоб не захворіти і не заразити інших, мити руки вкрай важливо. Ось коли це слід робити:

 

Переконайтесь у тому, що ви миєте руки належно. Як показують дослідження, багато людей після користування громадським туалетом не миють рук або миють їх неправильно. Як треба мити руки?

Ці заходи, хоча й прості, можуть відвернути хворобу і зберегти життя.

2 КОРИСТУЙТЕСЬ ЧИСТОЮ ВОДОЮ

  Для жителів деяких країн забезпечити сім’ю чистою водою — це щоденне нелегке завдання. Проте з цією проблемою можна зіткнутися будь-де, якщо джерело питної води забрудниться внаслідок повені, шторму, прориву водопроводу чи з інших причин. Якщо споживати воду, яка походить із забрудненого джерела або яку неналежно зберігали, то можна заразитися паразитами, а також холерою, тифом, гепатитом, інфекціями, що викликають небезпечну для життя діарею, тощо. Підраховано, що питна вода неналежної якості щороку спричиняє 1,7 мільярда випадків захворювань, які супроводжуються діареєю. Найчастіше люди заражаються холерою, коли споживають воду чи їжу, забруднену фекаліями інфікованих осіб. Як захищати себе від зараження через брудну воду, зокрема відразу після стихійного лиха?

3 СЛІДКУЙТЕ ЗА ТИМ, ЩО ЇСТЕ

   Хороше здоров’я неможливе без здорового і збалансованого харчування. Поміркуйте, чи не варто вам обмежити споживання солі, жирів і цукру та зменшити порції їжі. Урізноманітніть свій раціон і включіть у нього фрукти та овочі. Купуйте крупи, пластівці, хліб та макарони, виготовлені з цільного зерна. Вони містять більше поживних речовин та клітковини, ніж продукти зі шліфованого зерна. Якщо говорити про білки, споживайте невеликі порції нежирного м’яса. Намагайтесь кілька разів на тиждень їсти рибу. У деяких країнах можна також знайти продукти рослинного походження, багаті на білки.

   Якщо споживати надто багато цукру і твердих жирів, то можна набрати зайвої ваги. Щоб цього не сталося, пийте воду замість солодких напоїв. Замініть калорійні десерти фруктами. Обмежте споживання твердих жирів, яких багато у ковбасі, м’ясі, маслі, сирі, тортах та печиві. Коли готуєте їжу, замість твердих жирів використовуйте олії, які є більш корисними.

      Високий вміст солі у їжі може піднімати кров’яний тиск до небезпечного рівня, адже сіль містить натрій. Якщо у вас проблеми з тиском, то, купуючи продукти, перевіряйте вміст натрію (його вказують на упаковці). Щоб додати страві смаку, замініть сіль іншими спеціями.

        Окрім того, що ви їсте, важливе і те, скільки ви їсте. Не їжте після того, як ви відчули ситість.

         Велику загрозу для здоров’я становлять харчові отруєння. Будь-яка їжа може стати отрутою, якщо її неправильно готувати або зберігати. За даними ВООЗ, щороку мільйони людей захворюють через споживання небезпечних харчових продуктів. У більшості випадків хвороба минає без серйозних наслідків, але для декого отруєння закінчується смертю. Як звести до мінімуму ризик отруєння?

 4 БУДЬТЕ ФІЗИЧНО АКТИВНИМИ

Щоб добре почуватись, усім нам, незалежно від віку, слід бути фізично активними. Сьогодні багато людей мало рухається. Чому фізичні вправи такі важливі? Фізична активність допоможе вам:

Якщо ж ви ведете малорухливий спосіб життя, то у вас збільшується ризик:

   Перш ніж зайнятись якимсь видом фізичної активності, візьміть до уваги свій вік та стан здоров’я. Не завадило б порадитись з лікарем. На думку багатьох фахівців, діти і підлітки повинні займатись помірними чи інтенсивними вправами принаймні 60 хвилин щодня. Дорослим слід щотижня займатись дві з половиною години помірними вправами або ж 75 хвилин інтенсивними вправами.

       Оберіть заняття, котре приносить вам задоволення. Це може бути баскетбол, теніс, футбол, швидка ходьба, їзда на велосипеді, садівництво, рубання дров, плавання, веслування, біг чи будь-яке інше аеробне навантаження. Як визначити, які вправи є помірними, а які — інтенсивними? Зазвичай під час виконання помірних вправ людина пітніє, а під час виконання інтенсивних вправ їй важко вести розмову.

 5 ДОБРЕ ВИСИПЛЯЙТЕСЬ

   Потреба у сні в різних людей неоднакова. Більшість новонароджених сплять 16—18 годин на день; діти, які починають ходити,— близько 14 годин, а дошкільнята — коло 11—12. Діти молодшого шкільного віку потребують принаймні 10 годин сну, підлітки — приблизно 9—10 годин, а дорослі — від 7 до 8 годин.

      Не варто нехтувати належним нічним відпочинком. Фахівці кажуть, що повноцінний сон важливий для:

       Брак сну вважається одним з чинників, які призводять до ожиріння, депресії, хвороб серця, діабету і нещасних випадків. З огляду на це було б мудро приділяти сну достатньо часу.

А як вам бути, коли бачите, що у вас проблеми зі сном?

  Якщо ви дотримуєтесь усіх цих порад, але й далі страждаєте від безсоння чи маєте інші розлади сну, як-от надмірну сонливість удень чи проблеми з диханням під час сну, то варто звернутись до досвідченого спеціаліста.

БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я!

ОДИН МУДРИЙ ЧОЛОВІК КОЛИСЬ СКАЗАВ: «ДАЛЕКОГЛЯДНА ЛЮДИНА БАЧИТЬ НЕБЕЗПЕКУ І ХОВАЄТЬСЯ»